Jeśli zerkniecie w tag title na Senuto.com, zobaczycie:
<!–Wordpress head functions–>
<title>SENUTO – Kompleksowe wsparcie działań SEO </title>
I zgodziłbym się z tym w 100% gdyby nie to, że Senuto doskonale przydaje mi się również podczas budowania kampanii AdWords. W tym krótkim artykule opiszę 7 wybranych metod ulepszania kampanii AdWords danymi z Senuto.
1. Badanie zapytań brandowych
Klient bardzo często przecenia wpływ działań SEO na sprzedaż na stronie. Dzięki raportom udziału nazwy brandu w słowach kluczowych (które łączę z danymi z Google Search Console), mogę lepiej oszacować, ile ruchu to faktyczny organic, a ile słowa kluczowe zawierające markę klienta. Krótko mówiąc, dane te pomagają mi lepiej radzić sobie z not provided.
Takie proste oszacowanie przed rozpoczęciem budowania kampanii oraz pokazanie efektu po lub w trakcie jej trwania (wzrosty zapytań na słowa brandowe) przekonują wielu klientów do innego podejścia do oceny kampanii. Jest to również kolejny powód ku temu, aby zapomnieć o atrybucji last click.
2. Analiza marki pod kątem negatywnych słów kluczowych
Kiedy podczas jednej z kampanii analizowałem markę klienta, znalazłem słowa kluczowe negatywne w połączeniu z marką, ale wyróżniające się nieprzeciętną ilością zapytań.
Dzięki temu odkryliśmy, skąd brały się spadki poziomów konwersji z ustalonych kampanii. Oczywiście gdyby klient był szczery i przyznał się do problemów z obsługą zamówień, wiedzielibyśmy o tym wcześniej, a nie z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Taką analizę marki w Senuto polecam jednak za każdym razem, jeśli marka nie jest nam do końca dobrze znana.
3. Wyszukiwanie pomysłów na słowa kluczowe do kampanii
Senuto to również źródło pomysłów na słowa kluczowe do kampanii AdWords– zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Zasada jest prosta – jeśli odpalasz kampanię DSA, to sprawdź TOP 100 słów, na które Twoja strona jest wysoko i odsiej śmieci. Wyniki kampanii DSA będą lepsze już od samego początku. Pozbędziesz się zaniżonego CTR czy klików na bezsensowne słowa.
Ja robię jeszcze jeden trik – wszystkie słowa wrzucam do jednego worka i później sprawdzam ich powielenia, generując chmurę słów. Często pojawiające się słowa, które stanowią słabe sprzedażowo rozwinięcie moich produktów, dorzucam do listy słów wykluczających (np.: wynajem, sprzedam, olx itp).
Jeszcze jeden drobny sekret: jeśli tylko mam czas, łącze bazy z Senuto z bazami z Google Search Console. W wielu przypadkach wyłapuję dodatkowe słowa, na które nie wpadłem podczas analizy danych w narzędziu.
4. Druga dziesiątka wyników w Google
W SEO często analizuję słowa na pozycjach od 7 do 15, ponieważ wiem, że prostą optymalizacją title/h1 mogę je łatwo podbić wyżej. Z tego względu podczas analizy domeny w Senuto wynotowuję słowa, które mogą być dla klienta ważne, a widzę, że ze względu na swoją daleką pozycję nie pozyskują ruchu z organica. Tu trafiają się zarówno śmieci, jak i perełki, które mogą generować nową sprzedaż, zwiększając zasięg. Dobre wyniki konwersji w AdWords na takich słowach to ważny argument, aby je lepiej wypozycjonować.
5. Wyszukiwanie słów wspólnych z konkurencją i kandydatów do analizy
W narzędziu Analiza konkurencji uczę się, które słowa kluczowe mam wspólne z konkurencją, ale co ważniejsze – wyłapuję też kandydatów do analizy. W ten sposób wiem, których słów mi brakuje i mogę nadrobić je kampaniami AdWords.
6. Budowanie ratunkowych kampanii AdWords
Dzięki raportowi Pozyskane/utracone słowa mogę monitorować spadki na długim ogonie. Jeśli stracę ważniejsze słowa kluczowe, to dodaję je do kampanii AdWords, aby ratować sprzedaż przy większych spadkach.
7. Poszukiwanie nisz
W Generatorze pytań najczęściej szukam pytań wyszukiwanych w kontekście głównych słów kluczowych. Mimo że często wymaga to budowania wielu nowych podstron i tworzenia treści, to metoda ta pozwala na pozyskanie dodatkowego tańszego ruchu w danej branży.
Jak używać Senuto do budowania kampanii AdWords? Podsumowanie
To tylko kilka z pomysłów jak Senuto przydaje się w pracy z AdWords. Jest nieocenione przy analizach konkurencji, budowaniu grup słów pod content marketing, ale również w szukaniu pomysłów na to, jak użytkownicy poszukują moich produktów i usług. Dodatkowo mam smutną wiadomość – jest duża szansa, że już w lipcu tego roku pożegnamy się ze starym dobrym planerem słów w kluczowych w AdWords, a nowy “potworek”, który zajmie jego miejsce, sprawi, że znacznie częściej będę zaglądał do Senuto.