Content marketing będzie najbardziej efektywny, kiedy przestaniesz opierać swoje działania na intuicji i zaczniesz bazować na danych. Jakich danych potrzebujesz, aby wspiąć się na szczyt wyników wyszukiwania Google? Zebrałam te, które pomogą Ci na każdym etapie pracy z contentem: podczas planowania, pisania, monitorowania wyników, a także optymalizacji tekstów. Zobacz, jak prowadzić content marketing w oparciu o dane!
Etap 1: Planowanie treści na stronę
Przygotowując się do opracowania strategii content marketingowej w oparciu o dane, zacznij od wyszukania odpowiednich słów kluczowych dla swojej strony. Dla części z nich będzie trzeba przygotować nowy content. W przypadku pozostałych może się okazać, że wystarczy zoptymalizować treści już obecne na stronie.
Rozpocznij od analizy obecnej sytuacji danej domeny w Google. Następnie uważnie przyjrzyj się działaniom konkurencji. W kroku trzecim wykorzystaj nową Bazę słów kluczowych Senuto i zbuduj własne listy słów kluczowych, wyszukując frazy powiązane z Twoją branżą i ofertą. W końcowym etapie skup się na tym, aby o cechach wybranych słów kluczowych dowiedzieć się jak najwięcej. Zaczynamy!
1. Przeanalizuj obecną sytuację swojej strony w Google
- Sprawdź, na które słowa masz już dobrą widoczność – Analiza Widoczności
W narzędziu Analiza Widoczności sprawdzisz wszystkie słowa kluczowe, na które Twoja strona jest widoczna w Google.
Frazy, na które wyświetlasz się wysoko, pomiń w swoim planie contentowym. Monitoruj swoje pozycje na te słowa, ale dopóki plasujesz się wysoko, zajmij się tworzeniem treści pod inne, niezagospodarowane jeszcze frazy.
Zwróć uwagę na te słowa kluczowe, w przypadku których Twoje pozycje są niższe niż TOP3 lub TOP10. Słowa znajdujące się lekko poza pierwszą dziesiątką (11-14) to tzw. quick wins. W ich wypadku wkładając niewiele pracy, możesz szybko uzyskać widoczny efekt.
Nie musisz tworzyć treści od nowa – często wystarczy, że odpowiednio poprawisz te, które zostały już opublikowane. Szukaj pola do optymalizacji! Co możesz zrobić?
– uaktualnij i rozbuduj treści,
– dodaj opisy grafik,
– popraw linkowanie wewnętrzne,
a Twoja strona powinna zacząć powoli piąć się coraz wyżej.
Wszystkie słowa kluczowe, na które Twoja strona jest widoczna w Google, znajdziesz w Analizie widoczności >
- Sprawdź, które słowa utraciłeś
Słowa utracone to te, na które Twoja strona spadła w wynikach wyszukiwania. Możesz wybrać dowolny zakres pozycji, które chcesz sprawdzić. Zacznij od tego, aby znaleźć słowa, które wypadły z pierwszej strony wyników organicznych. Do Ciebie należy decyzja, czy w tym wypadku chcesz stworzyć nowe treści dla wybranych fraz, czy zoptymalizować te już obecne na stronie.
Utracone słowa sprawdzisz w narzędziu Pozyskane/utracone słowa kluczowe.
- Sprawdź, które sekcje serwisu dostarczają najwięcej ruchu
Uzyskaj pełen ogląd sytuacji Twojej witryny w Google i sprawdź, które sekcje serwisu mają największą widoczność, a więc dostarczają najwięcej ruchu. W tym celu przejdź do narzędzia Analiza widoczności > Sekcje serwisu.
2. Przeprowadź analizę branży i działań konkurencji
- Sprawdź, na jakie frazy wyświetla się Twoja konkurencja, a Ty nie.
Na które frazy Twoi konkurenci zbierają najwięcej ruchu? To wskazówka, na jakiego rodzaju słowach należałoby się skupić. Zagospodaruj treścią wszystkie słowa kluczowe powiązane z Twoim biznesem, na które wyświetla się Twoja konkurencja. Dzięki temu zwiększysz swoją widoczność w Google oraz ruch na stronie.
- Sprawdź, na jakie frazy wyświetlasz się niżej niż Twoja konkurencja.
Możliwe, że Twojej stronie wystarczy podstawowa optymalizacja treści i grafik, a wyższe pozycje szybko znajdą się w zasięgu ręki. Dzięki takiej analizie dowiesz się, dokąd uciekają klienci, którzy po wpisaniu danej frazy mogliby równie dobrze wylądować na Twojej stronie. Pamiętaj! Średni CTR spada wraz z pozycją, dlatego nawet 1 pozycja niżej oznacza dużo niższy procent odwiedzin na Twojej stronie.
Działania konkurencji w Google sprawdzisz w raporcie Konkurencja.
- Wyszukaj słowa powiązane z Twoją branżą lub ofertą obecną na stronie
Nowa baza słów kluczowych w Senuto pozwala wyszukać słowa w dowolnym języku i sprawdzić ich widoczność w wybranym kraju. Na podstawie tej analizy wybierz nazwy kategorii i tagów, według których zbudujesz strukturę treści na swojej stronie.
3. Poznaj cechy swoich słów kluczowych
- Sprawdź sezonowość wybranych fraz kluczowych
Treści na stronę dobrze jest planować z wyprzedzeniem. Możesz w ten sposób odpowiednio rozdzielić pracę, zaplanować konkretne tematy, nawiązać kontakt z autorami czy przewidzieć działania związane z corocznymi akcjami marketingowymi.
Planowanie treści na wiele miesięcy wprzód ułatwi Ci filtr „Trendy” (lub „Sezonowość”). Dzięki niemu sprawdzisz, które słowa z wygenerowanej przez Ciebie listy są najczęściej wyszukiwane w danym miesiącu.
- Sprawdź, które snippety występują przy Twoich słowach kluczowych
Obecność snippetów w wynikach wyszukiwania wpłynie na Twój CTR. Dlatego planując swoje treści, weź pod uwagę, jakie rodzaje snippetów są wyświetlane przy wybranych zapytaniach w Google. Z jednej strony pomoże Ci to oszacować ruch, którego możesz się spodziewać z danych pozycji, po drugie będzie podpowiedzią, o jakie formaty treści warto byłoby się pokusić. Jeśli na dane słowo w SERP wyświetla się wideo, może warto zainwestować różnież w tego rodzaju content?
Snippety, które występują przy wybranych frazach, sprawdzisz m.in. w narzędziu Analiza widoczności w Senuto. Przefiltruj otrzymane listy słów według wybranych snippetów.
Podsumowanie tego, jakie snippety wyświetlają się na konkretne frazy, znajdziesz w raporcie Cechy słów w Analizie widoczności.
Etap 2: Pisanie treści na stronę
Niezależnie od tego, czy piszesz sam, czy zlecasz swoje teksty na zewnątrz, warto robić to w oparciu o dane. Po przejściu przez Etap 1 znasz już słowa kluczowe, które warto zagospodarować. Teraz sprawdź w Senuto:
- pytania, które Twoi klienci zadają w Google
W raporcie Pytania znajdziesz pytania, które Twoi potencjalni klienci zadają w Google w odniesieniu do Twojego biznesu.
Wpisz wybrane słowo kluczowe, a system sam podpowie Ci najczęstsze zapytania. To gotowe pomysły na tytuły Twoich artykułów. Możesz ich użyć również w treści, np. jako nagłówki poszczególnych sekcji.
- zależne słowa
Słowa zależne to wyrazy powiązane z wpisanym przez Ciebie słowem bazowym. Użyj ich w treści artykułu, aby podnieść topical authority tekstu w wyszukiwarce.
Skorzystaj przede wszystkim z tych słów, których współczynnik zależności ze słowem bazowym wynosi 5 i więcej.
- dane do raportów i whitepapers
W Senuto wyszukasz dane do własnych raportów i whitepapers. Dzięki możliwości dowolnego filtrowania otrzymywanych wyników według licznych parametrów otrzymasz gotowe zbiory do analizy. Wyciągaj własne wnioski i wykorzystuj otrzymane dane jako przykłady obrazujące opisywane przez Ciebie zjawiska.
W Senuto uzyskasz dane na temat:
– najlepiej widocznych witryn
– średniej miesięcznej liczby wyszukiwań danej frazy
– pozycji w TOP3, TOP10, TOP50, a także dowolnie skonfigurowanych zakresów pozycji
– fraz zawierających (lub nie) dane słowo
– fraz zawierających nazwę wybranego brandu czy miasta
– fraz zawierających imiona lub nazwy produktów e-commerce
– najbardziej popularnych słów kluczowych w danym miesiącu
i wiele, wiele innych.
Przykładem raportu, który powstał w oparciu o dane z Senuto, jest Ranking Polskich Blogów Podróżniczych. Przygotował go Wojtek Tyluś z bloga CroLove.pl.
Kolejny przykład to raport widoczności i optymalizacji sklepów internetowych pod kątem użytkowników przygotowany przez agencję Widoczni.
Etap 3: Monitorowanie wyników
Sprawdzanie pozycji w Google
W Monitoringu Senuto możesz sprawdzać codzienne pozycje wybranych słów kluczowych. W Etapie 1. wybrałeś frazy, na których Ci zależy, a w Etapie 2. przygotowałeś treści, które mają na celu wypozycjonowanie danej domeny na konkretne keywordy. Teraz nadszedł czas na monitorowanie wyników Twojej pracy.
Załóż projekt w Monitoringu Senuto i obserwuj, jak zmieniają się pozycje nowo opublikowanych artykułów. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco!
Zobacz instrukcję krok po kroku, jak założyć pierwszy projekt w Monitoringu Senuto >
Integracja z Google Analytics i Google Search Data
Co ważne, dane z Senuto możesz połączyć z raportami w Google Analytics oraz Google Search Console. Dzięki takiej integracji Twoja analiza ruchu z wyszukiwarki będzie jeszcze bardziej precyzyjna. Sprawdzisz, jaki jest średni CTR z Google, średnia pozycja Twojej domeny, liczba kliknięć do strony i wejść na dany URL.
Który z copywriterów pisze najlepiej?
Monitoring Senuto ma jeszcze jedną cechę, która Ci się przyda, jeśli zlecasz pisanie tekstów copywriterom. Załóż oddzielne projekty dla każdego z artykułów, aby sprawdzić, jak rankują na frazy, które są dla Ciebie najważniejsze. Sprawdź w ten sposób, który z zatrudnionych copywriterów pisze teksty najbardziej lubiane przez Google.
Etap 4: Optymalizacja
Monitorując, jak rośnie lub spada ruch na konkretne frazy, trzymasz rękę na pulsie i obserwujesz roszady w Google. Wiesz również, kiedy i jak dopasować swoją strategię content marketingową lub zoptymalizować opublikowane treści.
Jeśli Twoje artykuły szybko pną się na coraz wyższe pozycje, powielaj stosowane w nich praktyki także w innych artykułach. Co jednak zrobić, gdy pozycje spadają?
- Zacznij od tego, aby sprawdzić, czy konkurencyjne witryny również zanotowały spadki na wybrane frazy.
- Oprócz tego upewnij się, czy Google nie wprowadziło wtedy żadnych zmian w algorytmie. Zrobisz to w narzędziu Zmiany w wyszukiwarce.