Każdy szanujący się SEO-wiec wykorzystuje w swojej pracy różnego rodzaju narzędzia, które pomagają mu w codziennych zmaganiach z zadaniami. Od wsparcia przy audytach w postaci crawlerów (Screaming Frog, Sitebulb, Deepcrawl), po kombajny z bazami danych, które wspierają analizy content marketingowe, jak Senuto.
Każdy szanujący się SEO-wiec automatyzuje też i maksymalnie ułatwia sobie pracę. Często posługuje się przy tym narzędziami, które niekoniecznie zostały stworzone specjalnie pod SEO. Poznajmy tych cichych bohaterów, którzy oszczędzają nasz cenny czas i wpływają na naszą efektywność. Oto 8 narzędzi, które nie są narzędziami SEO, ale ułatwiają pracę SEO specjalistów.
Analiza przekierowań: http://httpstatus.io/
HTTP Status Code Checker to proste narzędzie do analizy przekierowań. Wpisz tam swoją domenę z www i bez www oraz z przedrostkiem http i https. Momentalnie wykryjesz błędy przekierowań, czyli wszelkie niepotrzebne łańcuchy wewnątrz Twojej witryny.
Pamiętaj – na stronie chcesz mieć tylko dwie sytuacje: status 200 dla właściwej strony oraz 301 → 200 dla pozostałych.
Dobrego audytowca w SEO poznasz również po tym, że sprawdzi więcej losowych adresów, m.in. testowanadomena.pl/index.php czy testowanadomena.pl/losowyadres. Pozwala to wykryć inne, rzadsze błędy w konfiguracji przekierowań.
W przykładzie domeny conrad.pl zdecydowanie widać pole do poprawy w konfiguracji.
Dodatkowo sprawdź swoją domenę, wpisując dwa polecenia w Google: site:conrad.pl -inurl:https oraz site:conrad.pl inurl:https. Zobaczysz, jak indeksuje się ona na tych dwóch poziomach.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat przekierowań wewnątrz swojej domeny, sprawdź również wtyczki do Chrome Redirect Path oraz Link Redirect Trace. Pozwalają one na prześledzenie przekierowań odwiedzanej strony.
Link Clump: https://bit.ly/2FKVfbY
Link Clump to prosty dodatek do Chrome, który pozwala otwierać wiele zaznaczonych linków naraz. Zamiast otwierać linki, możesz je również dodać do schowka.
Narzędzie Link Clump przydaje się także podczas korzystania z Brand24. Dzięki niemu szybko otworzysz wiele wyszukiwanych wzmianek naraz.
Open Multiple URLs – https://bit.ly/2r1aQd6
To darmowy dodatek do Chrome. Możesz za jego pomocą wyciągnąć linki z wklejonego tekstu i otworzyć je masowo. Dodatkowo wtyczka ta umożliwia otwarcie zakładek bez wczytywania strony. Może być ona alternatywą dla Link Clump, ale Multiple URLs pozwala także np. omijać blokadę za zbyt szybko wysyłane zapytania np. na LinkedIn.
Streak CRM for Gmail – https://www.streak.com/
Jeśli zdobywasz linki poprzez kontakty z influencerami, to wiesz, jak frustrujące jest, gdy czasem nie odpisują. Wtyczka Streak CRM ma szerokie spektrum zastosowań, ale mi najbardziej przydaje się możliwość dodania specjalnego pixela do wysyłanych maili. Dzięki niemu mogę sprawdzić, czy odbiorca w ogóle wyświetlił mojego maila.
Google Docs – https://docs.google.com/spreadsheets/u/0/
Excel może się schować.
Prosto z pola arkuszy Google możesz wyciągać ważne dla siebie parametry, np. =IMPORTXML(A1;”//h1″) pokaże Ci znacznik H1 adresu z pola A1.
Bardzo proste polecenie =GOOGLETRANSLATE(B1;”pl”;”en”) przetłumaczy Twoje słowa kluczowe lub teksty z pola B1 z polskiego na angielski. Zobacz moje DEMO >
Excela też można podkręcić pod SEO – służy do tego dodatek SEO Tools for Excel, który posiada integrację m.in. z Majestic. Pozwala to wykonać analizę linków z poziomu arkusza.
Google Analytics
Zastosowanie Google Analytics w SEO to temat rzeka, ale skup się na tych 3 elementach:
- ustaw alert, który powiadomi Cię, jeśli ruch z Google/organic spadnie poniżej założonego poziomu;
- ustaw alert, który powiadomi Cię o wzroście ruchu na stronach 404 (zidentyfikuj je za pomocą znacznika TITLE);
- sprawdź, czy nie masz innych hostów niż główny. Jeśli są obecne, to możesz mieć problem z duplicate content – w tym wypadku treścią dostępną na kilku domenach.
Google Chrome
Zwykła przeglądarka, ale magia zaczyna się po kliknięciu F12, czyli uruchomieniu konsoli. Przetestujesz tam widok mobilny strony, uruchomisz ją na symulowanym wolnym łączu, a także skorzystasz z najlepszego na rynku narzędzia do testów m.in. szybkości działania strony, czyli Lightouse.
Po kliknięciu F12 przejrzysz parametry SEO, dzięki temu możesz wyciągnąć wnioski na temat dobrych praktyk stosowanych na innych stronach, które mogą zainspirować Cię do zmian. Alternatywnie raporty szybkości możesz również zobaczyć w nowej odsłonie narzędzia Page Speed Insigts.
Lightshot – https://app.prntscr.com/pl/
Lightshot to prosta aplikacja, która pozwala ekspresowo tworzyć i dzielić się zrzutami z ekranu. Ma opcje rysowania i komentowania, a działa zarówno na Mac, jak i PC. Alternatywą do Lighthshot jest wtyczka do Chrome FireShot.
8 narzędzi dla SEO specjalisty, które nie są narzędziami SEO – Podsumowanie
Większość SEO-wców ma pod ręką swoje ulubione narzędzia, z których korzysta najczęściej. Te proponowane przeze mnie pozwolą ułatwić sobie pracę, a przede wszystkim zaoszczędzić czas, który możesz przeznaczyć na zdobycie nowych, wartościowych linków. W komentarzu podziel się ze mną informacją, z jakich narzędzi najczęściej korzystasz Ty.